Kalp Kapakçığı Ameliyatı ve Sonrası
21 Haziran 2024

Kalp Kapakçığı Ameliyatı ve Sonrası

Kalp kapakçığı ameliyatı, kalp kapakçıklarındaki işlev bozukluklarını düzeltmek amacıyla gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerdir. Bu ameliyatlar, genellikle iki ana neden ile yapılır: kapakçığın tamiri ve kapakçığın değiştirilmesi.

Kalp Kapakçığı Ameliyatının Türleri

Kalp kapakçığı ameliyatı iki şekilde gerçekleştirilebilir:

  • Kapakçığın Tamiri: Kapakçığın tamiri, bozulmuş veya hasar görmüş kapakçıkların yeniden işlevsel hale getirilmesini amaçlar. Bu yöntem, kapakçık yapısının korunmasını sağlar ve genellikle hastanın doğal kapakçığının işlevini sürdürebilmesi için tercih edilir.
  • Kapakçığın Değiştirilmesi: Kapakçığın değiştirilmesi, hasar görmüş kapakçığın çıkarılarak yerine yapay bir kapakçığın yerleştirilmesidir. Bu yöntem, tamir edilemeyen kapakçıklar için tercih edilir ve genellikle daha yaygın olarak uygulanır.

Türkiye'de Kalp Kapakçığı Ameliyatı

Türkiye'de on binlerce kalp hastası bulunmaktadır ve bu hastalar, kalp kapakçığı ameliyatı için sıra beklemektedirler. Kalp hastalarının bilinçlendirilmesi ve doğru bilgiye erişimlerinin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Kalp kapakçığı sorunları yaşayan bireylerin, kapakçıklarının tamirinin mümkün olup olmadığını araştırmaları, gereksiz yere kapakçık değişimine yönelmemeleri gerekmektedir.

Kalp Kapakçığının Tamiri mi, Değiştirilmesi mi?

Kalp kapakçığının değiştirilmesi, ömür boyu bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Yapay kapakçıklar, kalpte mekanik sesler oluşturabilir ve ömür boyu kan sulandırıcı ilaçların (örneğin, Coumadin) kullanılmasını gerektirebilir. Oysa ki, kapakçığın tamir edilmesi, doğal kapakçığın işlevini sürdürmesini sağlar ve hastaya daha az rahatsızlık verir. Bu nedenle, kapakçık tamiri mümkünse, bu seçenek tercih edilmelidir.

Kalp Kapakçığı Ameliyatı Geciktirilirse Sonuçları Neler Olur?

Kalp kapakçığının tamiri veya değiştirilmesi yapılmazsa, hastalarda günlük yaşamı zorlaştıran çarpıntı, nefes darlığı, su toplanması gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca kalp fonksiyonlarının ileri derecede bozulması ve akciğer hastalıkları gibi komplikasyonlar da görülebilir. Ameliyat geciktirildiğinde, son çare olarak kalp nakli gerekebilir.

Kalp Kapakçığı Tamiri Ameliyatının Başarı Oranı Nedir?

Son dört yılda yapılan kalp kapakçığı tamiri ameliyatlarının başarı oranı %97'dir. Bu ameliyatı olan hastalar, ömür boyu Coumadin ilacı kullanmaktan kurtuldukları gibi, felç geçirme ve enfeksiyon riski de azalmaktadır.

Kalp Kapakçıklarının Hepsi Tamire Uygun mudur?

Kalpte dört kapakçık bulunur ve bu kapakçıklardan üçü tamire uygundur. Günümüzde mitral ve aort kapak tamiri daha yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Kalp kapakçıklarının kireçlenmesi durumunda tamirin başarı oranı %50'dir.

Kalp Kapakçığı Ameliyatı Hazırlığı Nasıl Yapılmaktadır?

Ameliyat olacak hasta, ameliyat tarihinden önce hastaneye yatırılarak rutin tetkikleri yapılır. Bu tetkikler arasında kan, idrar, EKG ve akciğer filmleri bulunur. Kalp kapakçığı ameliyatı olacak hastaların, ameliyattan önce dişlerinin kontrol edilerek gerekiyorsa tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastanın kan grubu da ameliyat öncesi belirlenir. Ameliyat öncesi anestezi hekimi de hastayı muayene ederek, anestezi için uygun olup olmadığını kontrol eder. Tüm bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra hasta ameliyata hazır hale gelir.

Kalp Kapakçığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kalp kapakçığı ameliyatı, normal şartlarda 3 ile 6 saat arasında sürmektedir. İşlemin uzunluğu, yapılacak olan ameliyatın durumuna göre değişebilir. Ameliyatı yapacak doktor, yalnızca ilk etapta tahminde bulunabilir; fakat ameliyat sırasında gelişen durumlara göre süre uzayabilir.

Kalp Kapakçığı Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Her ameliyat gibi kalp kapakçığı ameliyatında da kalbe ulaşılması için bir miktar kesi yapılır ve bu kesi yeri bir süre ağrı yapabilir. Bu operasyonda çoğu zaman göğüs hizasının ortasından aşağıya doğru kesi yapılır. Ven greftler için ayaklarda da bir miktar kesi yapılacağı için ayaklarda da bu kesi yeri bir süre ağrı yapacaktır. Fakat ameliyat sonrası doktorunuzun vereceği ağrı kesici ilaçlar sayesinde ağrıyı fazla hissetmezsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Öge

12 Temmuz 2024 Cuma

Kalp kapakçığı ameliyatı olduktan sonra, ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda mıyım? Yapay kapakçıkların kalpte mekanik sesler oluşturduğunu duydum, bu ne kadar rahatsız edici olabilir?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalp Damar Tıkanıklığı

Kalp Damar Tıkanıklığı

Popüler İçerikler

Koroner Kalp Hastalığı

Koroner Kalp Hastalığı

Kalp Neden Hızlı Atar

Kalp Neden Hızlı Atar

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Kapakçığında Çökme Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kapakçığında Çökme Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir?

Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir?

Kalp Sintigrafisi Nedir? ve Değerleri

Kalp Sintigrafisi Nedir? ve Değerleri

Kalp Atış Hızı Kaç Olmalıdır

Kalp Atış Hızı Kaç Olmalıdır

Bebeğin Kalp Atışları

Bebeğin Kalp Atışları

Güncel

Kalp Nakli Nasıl Yapılır?

Kalp Nakli Nasıl Yapılır?

Güncel

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Kalp Anatomisinin Özellikleri

Kalp Anatomisinin Özellikleri