Kalp Deliği Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Kalp Deliği Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Deliği Nedir?

Kalp deliği, tıpta ventriküler septal kusur (VSD) olarak adlandırılan ve kalpte doğuştan meydana gelmiş bir rahatsızlıktır. Anne karnındaki bebeğin gelişimi sırasında kalbin yeterli bir şekilde gelişmemesinden kaynaklanmaktadır. Oluşma nedeni tam olarak bilinmese de çevresel ve kalıtsal faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Küçük yaşlarda fark edilmeyen, yetişkinlik döneminde ortaya çıkan sorunlar genellikle doğuştan kaynaklanmaktadır. Kalpte oluşan delikler, kalbi ikiye bölen septum bölümünde meydana gelir. Delik genişse, temiz ve kirli kan birbirine karışır ve kalp daha fazla efor harcar. Eğer delik küçükse, bunun fark edilmesi oldukça zor olabilir. Doğuştan olan kalp deliklerinin bir kısmı, birkaç ay içinde kendiliğinden kapanır. Kendiliğinden kapanmayan delikler için cerrahi müdahale gereklidir. Son yıllarda ameliyatsız tedaviler de uygulanmaktadır. Bu delikler çocuklarda kalp yetersizliğine neden olarak, çocukların gelişimini ve büyümesini olumsuz etkiler. Aynı zamanda çocukların sıkça akciğer enfeksiyonu geçirmesine sebep olur. Kız çocuklarında, erkek çocuklarına göre daha fazla görülür.

Kalp Deliğinin Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

Kalbin sol kulakçığındaki oksijeni bol olan kanın, delikten sağ kulakçıkta bulunan oksijeni az olan kanla karışmasıyla, sağ kulakçıkta fazla kan birikir. Bu fazla miktardaki kanın kalbe pompalanması, zaman içinde sağ karıncıkta büyüme ve kalınlaşmaya neden olur. Aynı zamanda akciğer atardamarlarında basınç artışına sebep olur. Kalpteki delik değişik ebatlarda olduğu gibi, bu bölgenin değişik yerlerinde de olabilir. Bu etkenler, kalp deliğinin farklı belirtiler vermesine neden olur.

Kalp Deliğinin Nedenleri Nelerdir?

Rahatsızlığın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, anne karnında embriyo gelişiminde kalbin bazı ışın, ilaç veya alkol gibi nedenlerden dolayı yeterince gelişememesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bazı kalp deliği vakalarında ise genetik anomalilerin olduğu bilinmektedir.

Kalp Deliğinin Belirtileri Nelerdir?

Deliğin bulunduğu konuma ve büyüklüğüne bağlı olarak farklı belirtiler gözlemlenebilir. Daha çok geniş deliklerde aşağıdaki belirtiler görülebilir:
  • Kişinin kilo alamaması ve iştahsızlık yaşaması.
  • Nefes darlığı çekilmesi ve sık nefes alınması.
  • Küçük hareketlerde bile çabuk yorulmak, kalpte çarpıntı olması.
  • Zatürre gibi akciğer enfeksiyonlarının sık geçilmesi.

Kalp Deliği Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hastanın kalbinde üfürüm tespit edilmesi halinde, şiddeti ve yeri dikkate alınarak ekokardiyografi (eko) yapılır. Üfürüm, kalbin dinlenmesi sırasında, kalp kapakçıklarının kapanma seslerinin tam olarak duyulmasıdır. Şiddetli derecede olan üfürümler, kalp hastalıklarının belirtileri arasında yer alır. Bunun tespit edilmesi için, hastaya bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Gerekirse göğüs filmi çekilerek, EKG ve ekokardiyografi yapılabilir.

Kalp Deliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uygulanacak tedavi, hastanın kalbinin durumuna, yaşına ve deliğin büyüklüğüne göre farklı şekillerde olabilir. Bebeklik çağında kendiliğinden kapanan deliklere müdahale gerekmeyebilir. Daha büyük deliklerde kalp kateterizasyonu yapılarak delik kapatılır. Kateterle kasıktaki damardan girilerek, kalpteki delik kapatılır. Bu işlem yaklaşık olarak yarım saat sürmekte ve hastalar bir gün içinde taburcu edilebilmektedir. Bazı durumlarda açık cerrahi müdahale gerekebilir.

Ek Bilgiler

Kalp deliği, çocukların genel sağlık durumunu ciddi şekilde etkileyebilir ve büyüme geriliğine neden olabilir. Ayrıca, bu durum çocukların günlük aktivitelerini ve yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyebilir. Erken teşhis ve tedavi, komplikasyonların önlenmesi açısından hayati önem taşır. Ailelerin bu konuda bilinçli olması ve düzenli doktor kontrollerini aksatmaması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Defne

12 Temmuz 2024 Cuma

Kalp deliği olan birini tanıyorum; çocuğunda sürekli nefes darlığı ve iştahsızlık yaşıyor. Bu durumu daha önce yaşayan var mı? Kendiliğinden kapanma şansı ne kadar sık oluyormuş?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Defne,

Kalp deliği, yani atriyal septal defekt (ASD) veya ventriküler septal defekt (VSD) gibi durumlar, çocuklarda bazen belirti verebilir ve bazen de sürekli takip gerektirebilir. Bu sorunlar bazen kendiliğinden kapanabilir, ancak bu durumun olasılığı defektin büyüklüğüne ve yerine bağlıdır. Küçük defektler genellikle kendiliğinden kapanma şansına sahiptir, ancak büyük defektler için cerrahi müdahale gerekebilir. Nefes darlığı ve iştahsızlık gibi belirtiler varsa, mutlaka bir pediatrik kardiyolog ile görüşmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalp Damar Tıkanıklığı

Kalp Damar Tıkanıklığı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Sintigrafisi Nedir? ve Değerleri

Kalp Sintigrafisi Nedir? ve Değerleri

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp Krizi Nedenleri ve Etkili Faktörleri

Kalp Krizi Nedenleri ve Etkili Faktörleri

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp Hastası Neler Yapmalı?

Kalp Hastası Neler Yapmalı?

Güncel

Açık Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Güncel

Kalp Görevi Kalp Görevleri ve Özellikleri

Kalp Görevi Kalp Görevleri ve Özellikleri

Güncel

Kalp Ağrısının Nedenleri

Kalp Ağrısının Nedenleri

Kalp Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Atışı Kaç Olmalı?

Kalp Atışı Kaç Olmalı?

Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir?

Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir?

Kalp Atışı Nedir ve Nasıl Olur?

Kalp Atışı Nedir ve Nasıl Olur?

Kalp Neden Hızlı Atar

Kalp Neden Hızlı Atar